YAZAR HAKKINDA

Gülüş Türkmen, Belçika’nın Brüksel şehrinde yetişti. Edebiyat ve antik diller, ardından reklamcılık okudu. 26 yaşında Türkiye’ye döndü. Grafik tasarım, yazarlık, editörlük ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Evlendikten sonra gözünü karartarak (!) bir erkek, bir de kız çocuk sahibi oldu.

Anne olmak için biraz cesaret yeterliydi ama çocuk yetiştirmek bilgi ve emek istiyordu! Gülüş, her annenin çok emek verdiğini ama her emeğin sağlıklı ve kolaylaştırıcı olmadığını fark etti. Farklı kültürlerdeki çocuk yetiştirme yaklaşımları ilgi alanı haline gelince, kendini geliştiren blogger annelerin bir araya geldiği Alternatif Anne platformunu kurdu (2010).

Gülüş’ün çocuklarıyla iletişim şekli yakınlarına “farklı” geliyordu. Bir arkadaşının yoğun ısrarı üzerine iletişim becerilerini borçlu olduğu Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011).

Çocuğunu özenle büyütmeye gayret eden “bilinçli” annelerin bile her zaman sağlıklı seçimler yapamadıklarını gözlemleyen Gülüş, uzmanlarla işbirliği yaparak annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” araştırma kitabını yazdı. Kitap, Kaknüs Yayınları tarafından yayınlandı (2012).

Kanal34’te #AlternatifAnneTV programının sunuculuğunu yaptı. Bu program, çocuk yetiştirme üzerine gündemi takip eden Türkiye’nin ilk tartışma programıydı (2014-2015).

Türkmen, hala her Pazartesi TRT’nin “Türkiye’nin Sesi” radyosunda (TSR), TRT tarihinde ilk kez düzenli video kaydı yapılan #AlternatifAnneRadyo‘yu sunuyor, Annelik Sanatı dergisinde köşe yazıları yazıyor.

Gülüş Türkmen, uzman pedagog Belgin Temur Yağlıtaş’ın süpervizörlüğünde geliştirdiği Annelik Haritası© ile ebeveynlerin düşüncelerini kendi kendilerine düzenledikleri bir temsil sistemi yarattı. Bu çalışma sayesinde ebeveynler, çocuklarıyla zorlandıkları alanlarda nedenleri keşfedebiliyor, kendi dengelerini kurmak için yapmaları gereken hamleleri görebiliyorlar. Annelik Haritası© sadece kişisel bağlamda değil, gruplara ve eğitimcilere yönelik seminerlerde de etkili ve etkileyici bir araç.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s